Sami?

24.11.2016

V návaznosti na předchozí články o postřezích z právní praxe jsem se rozhodl napsat krátké zamyšlení na téma, jestli jsme opravdu všichni tak dobří, abychom si poradili vždy a ve všem sami a dobře.

Inspirací pro tento článek mi byly události minulých týdnů, které se staly klientům advokátní kanceláře, v níž pracuji.

To se takhle dostaví, ať na sjednanou či náhodou schůzku, člověk a rozvypráví se o tom, co se mu všechno přihodilo, jak už si neví rady a potřebuje svou potíž řešit s profesionálem. Advokát se ho doptá na detaily k celé věci, kterou si takový člověk řeší od samého začátku do téměř úplného konce mnohdy zcela sám. Proč taky ne? Zákon si přeci najde na internetu. Klíčová slova a paragrafy si vyhledá, číst přeci umí. K tomu se porozhlédne po nějaké veřejné diskuzi a hle, řešení jeho problému je na světě. Když mu to posvětí ještě nějaký kamarád, kterému se přihodilo přesně to samé a taky to sám a dobře zvládl, tak proč by to "taky nedal, že ano"?

Ano, proč ne? Takovou kupní smlouvu na automobil, dům i pozemek lze zadarmo na internetu sehnat. Někdy jsou dokonce ke stažení smlouvy, které odpovídají platnému právnímu předpisu. I celkem obstojný návrh na rozvod manželství se dá takto dobře a hlavně rychle a bezúplatně pořídit.

Ale pak je tu ta druhá strana mince. Každému klientovi na otázku, proč to nejde nebo nedej bože nešlo tak, jak on si zjistil či už dokonce udělal, odpovídáme, že každý případ je tak individuální, že většinou nemůže existovat obecné a ustálené řešení. Pokud se tedy někdo potýká s právním problémem, k jehož řešení nemá dostatek zkušeností nebo vzdělání, je více než vhodné obrátit na profesionála.

Ono se totiž mnohokrát stalo a mohu to už i ze své krátké praxe potvrdit hned na několika případech, že vlastní a nikým nekontrolovaný postup může být sice dobře zvolený, ovšem nikoliv dokonale provedený, plný zbytečných chyb zapříčiněných neznalostí dalších okolností. Člověk v právu nevzdělaný má mnohdy dobré ponětí o možnostech řešení své věci, chybí mu ale velmi často znalost správného výkladu toho, jak základní znalost dobře užít, kdy a jakým způsobem ji formulovat. I jedna chybějící čárka ve větě, špatně zvolný termín pro laika jevící se jako synonymum toho správného, promeškání lhůty z neznalosti data jejího počátku, jsou základem pro zbytečný neúspěch.

Tento text nemá být poučkou, ale důvodem k zamyšlení a rozvaze nad neuváženými kroky, které mohou být později několikanásobně dražší, než kvalifikovaná právní pomoc a navíc zbytečné a co víc, jsou často nevratné.

Mgr. Jan Novák


Potřebujete poradit v této nebo podobné situaci? Napište mi.